Anglia, câștigătoarea grupei C, și Slovacia, echipă care s-a clasat pe al treilea loc în grupa din care a făcut parte și România, s-au întâlnit în optimile competiției, meci disputat la Gelsenkirchen.

Deși Anglia pornea ca mare favorită, Slovacia a deschis scorul prin Ivan Schranz în minutul 25. Slovacii au fost foarte aproape de calificare, însă englezii au reușit să egaleze prin Jude Bellingham, la ultima fază, în minutul 90+5.

Anglia a trecut în avantaj în primul minut dintre cele 30 suplimentare de joc. Harry Kane, atacantul lui Bayern Munchen, a marcat cu capul, din interiorul careului, pentru 2-1. Slovacia și creat mai multe șanse imporntate de a înscrie, dar nu a reușit să revină. În turul următor, englezii vor întâlni Elveția, care a eliminat Italia, deținătoarea trofeului.

Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.

Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.