UPDATE, ora 20:55. Nicușor Dan a anunțat, după negocierile cu partidele politice parlamentare, cu reprezentanții minorităților naționale, și cu parlamentarii neafiliați că se conturează varianta unui guvern politic minoritar care să se bazeze pe un acord parlamentar de sprijin, agreat în prealabil. În continuare, invită partidele să discute pentru semnarea acordului și apoi să facă propuneri pentru formula de guvern minoritar.

“Dacă PSD își va asuma punctele din acordul politic pentru România pe care PNL îl va propune, atunci cu siguranță PNL va vota învestirea unui guvern minoritar PSD. Punctele vor fi discutate cu toți partenerii politici. (…) Dacă vom avea un acord politic pentru România, acela va prevedea și un termen în care partidele semnatare nu vor depune moțiune. Șase luni ar putea fi un termen rezonabil”, a declarat în această seară și deputatul Ionel Bogdan, după ședința Biroului Politic Național al PNL.
Postarea integrală a președintelui Dan:
“Am avut astăzi consultări cu partidele și grupurile parlamentare pentru identificarea unei soluții de deblocare a crizei politice în care ne aflăm. Varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic minoritar, care să se bazeze pe un acord parlamentar de sprijin agreat în prealabil.
Invit, așadar, partidele parlamentare să demareze discuțiile pentru semnarea acestui acord parlamentar și, ulterior, să îmi facă propuneri pentru formula de guvern minoritar, susținut în concordanță cu acest acord.
Întregul proces trebuie să se deruleze într-un ritm accelerat, deoarece urgența instalării unui guvern funcțional și stabil este majoră”.
UPDATE, ora 15:40. UDMR propune trei variante – guvern minoritar PSD, susținut transparent, guvern minoritar PNL-USR-UDMR sau refacerea coaliției de guvernare fără USR.
Kelemen Hunor, președintele Uniunii Democrate Maghiare din România (UDMR), a anunțat că delegația sa a propus cele trei scenarii pentru formarea guvernului și că, în opinia lor, nu mai este posibilă refacerea vechii coaliții: “Sunt trei variante de guvern minoritar – unul PNL – USR – UDMR susținut transparent de PSD, dar am înțeles că domnul Grindeanu a exclus asta. A doua variantă este un guvern minoritar monocolor PSD; susținut de PNL și UDMR, tot grupul PNL, inclusiv cei care au votat Guvernul Veștea, pentru că altfel nu iese la socoteală. Ar mai fi un guvern cu majoritate subțire, PSD – PNL – UDMR – minorități, care presupune renunțarea la orgolii, ego-uri mai puține, înțelepciune mai multă. Vorbim de acea coaliție care a funcționat până în 2025. Oricare dintre variante trebuie începută cu un acord înainte de nominalizarea unui premier”.
“Nu știu ce va face președintele Dan, dar eu aș lăsa partidele până joi să găsească o soluție, un acord, abia după aia aș face nominalizarea. Partidele trebuie să vină cu o propunere”, a afirmat Kelemen Hunor.
Întrebat fiind dacă Ilie Bolojan ar accepta altă propunere de prim-ministru, în afara de el însuși, Hunor a răspuns că da, adăugând că “un guvern minoritar va avea viață mai lungă”. Despre ședința de luni seară din parlament, Hunor a spus că George Simion a dat șah-mat tuturor și a ținut pe toată lumea în tensiune. Referitor la Adrian Veștea, liderul UDMR afirmă că nu trebuia să răspundă pozitiv chemării la discuții formulate de AUR.
Conform calendarului întocmit de Administrația Prezidențială, la această oră Nicușor Dan se consultă cu minoritățile naționale din parlament, altele decât cea maghiară.
UPDATE, ora 15:05. USR nu va susține un guvern PSD, dar este dispus să facă un guvern minoritar cu PNL și UDMR, anunță Dominic Fritz.

Principalele declarații ale lui Dominic Fritz, după runda de consultări între USR și Nicușor Dan: “USR crede că țara nu are nevoie doar de un guvern care să treacă cumva cu 233 de voturi prin parlament, ci mai ales are nevoie de o direcție clară, oamenii se așteaptă să tăiem din privilegii, să reducem cheltuielile statului și deficitul, să debirocratizare radical, să digitalizăm și să transparentizăm administrația publică, să facem reforme în instituțiile de control, în cele de mediu, să rămânem clar pe o cale europeană. Toate aceste lucruri nu sunt posibile cu PSD la guvernare, care evident că nu mai are încrederea românilor, de aceea i-am spus președintelui că USR nu va putea susține un guvern din care face parte PSD, asta nu e ceva nou”.
“Stăm la dispoziție pentru a face parte dintr-un guvern minoritar, împreună cu PNL și UDMR și suntem gata să discutăm în ce condiții un astfel de guvern minoritar ar putea fi susținut și de PSD. Credem că parlamentul actual cu greu mai poate fi descris ca oglindă pentru preferințele românilor. Nouă nu ne este teamă de alegerile anticipate și credem că un astfel de pas ar putea relegitima procesul democratic în România, dar evident că vedem și noi că acest lucru este puțin probabil. Tocmai de aceea suntem gata să intrăm într-un guvern minoritar”, potrivit lui Frtiz.
UPDATE, ora 14:35. Ilie Bolojan i-a prezentat președintelui Dan propunerea de pact pentru următoarele șase luni, cu variantele unui guvern minoritar PSD sau a unuia minoritar PNL-USR-UDMR. Unul dintre obiective este reducerea deficitului.

Ilie Bolojan a susținut o declarație de presă, la ieșirea delegației PNL de la consultările cu președintele Dan. Principalele declarații: “Având în vedere modul în care s-au derulat lucrurile, PNL consideră că o formulă realistă prin care putem avea un guvern învestit în termen scurt, este una care să se bazeze pe un acord politic, pe un pact pentru România, care să fie valabil până la sfârșitul anului, în care forțele politice care, într-adevăr, înțeleg situația dificilă a țării l-ar semna. Acest acord cuprinde aspecte care țin de condiționările de ordin bugetar, reducerea deficitelor, angajarea răspunderii pe toate proiectele care sunt reforme în PNRR, imediat după instalarea guvernului, în așa fel încât România să poată să absoarbă fonduri europene la dispoziție sub formă de granturi, să nu pierdem finanțarea investițiilor importante. De asemenea, prevederi care țin de respectul între partide de a nu depune moțiuni de cenzură pe subiectele cuprinse în pact, în așa fel încât un astfel guvern să poată să lucreze, să pregătească un buget realist pentru anul viitor. Date fiind tensiunile, pe care nu PNL le-a generat, considerăm că după un astfel de acord se poate recurge la una din cele două ipoteze – un guvern minoritar în jurul PSD sau un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR, noi angajându-ne să dăm un vot la instalare într-o astfel de situație, dacă nu se va opta pentru varianta de guvern pe care noi o asumăm, cu partenerii noștri”.
“Noi vom avea o ședință a BPN în care vom clarifica aceste aspecte și considerăm că ar fi bine să se vină cu o propunere care, de data asta, să nu mai treacă prin cele întâmplate în ultima perioadă”, a mai spus Bolojan.
La această oră, delegația USR a intrat la negocieri cu președintele Nicușor Dan.
UPDATE, ora 13:40. George Simion sugerează că AUR este deschisă către o colaborare cu PSD și vorbește despre o eventuală suspendare a președintelui Dan: ”Fără AUR nu se poate. Dacă președintele va continua să încalce voința poporului, concluzia logică este că trebuie să ajungem la suspendarea și demiterea lui”.

Delegația AUR a ieșit de la consultările cu președintele Nicușor Dan după circa zece minute. George Simion a declarat că ”a venit în fața lui Nicușor Dan cu o propunere de program de ieșire de criză și cu o propunere de premier”, dar nu menționat numele avut în vedere pentru funcția de premier.
Liderul AUR a spus că partidul pe care îl conduce ”poate vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte, altfel soluția noastră este întoarcerea la voința poporului”.
George Simion a vorbit și despre o eventuală suspendare a președintelui Dan: ”Președintele s-a încăpățânat să încalce voința democratică, Constituția și să facă niște nominalizări care nu respectă voința populară, ci voința personală. S-a dovedit faptul că voința președintelui nu poate trece de cea a poporului”.
”Dacă PSD persistă în eroare, asta va avea costuri asupra României. Aș face apel la calm și la echilibru către toate partidele și aș spune că AUR este parte a soluției, nu a problemei. De la formarea unui guvern, până la moțiuni de cenzură, alegeri anticipate și suspendarea și demiterea președintelui, toate cărțile sunt pe masă”, a mai spus Simion.
Simion nu a exclus o alianță cu PSD: ”Fără AUR nu se poate. Opțiunea domnului Grindeanu (de a nu guverna cu AUR) este una greșită, din punctul meu de vedere. Nu AUR a dus România în criză”.
UPDATE, ora 13:30. Sorin Grindeanu spune că PSD este gata să-și asume guvernarea, inclusiv funcția de prim-ministru. Grindeanu nu a înaintat un nume de premier și a exclus o alianță cu AUR.

Sorin Grindeanu spune că PSD este gata să-și asume guvernarea, inclusiv funcția de prim-ministru. Grindeanu nu a înaintat un nume de premier și a exclus o alianță cu AUR.
Întâlnirea delegației PSD cu președintele Dan a durat circa 15 minute. La final, Sorin Grindeanu, liderul partidului, a susținut o scurtă declarație de presă în care a declarat că PSD este dispusă să intre la guvernare, chiar să dea premierul, dar exclude o alianță cu AUR: “Cu AUR nu, ca să fiu clar. Noi am avut de fiecare dată deschidere în a găsi soluții. PSD, împreună cu alți colegi din parlament, au spus tot – direcția în care merge România este greșită și am votat moțiunea de cenzură. În acest moment, PSD își dorește să facă parte din soluția care va duce la un nou guvern, rapid. PSD nu a făcut altceva decât să spune că, da, dacă asta este soluția care se degajă, PSD își asumă guvernarea, inclusiv funcția de premier”.
Alte declarații ale lui Grindenau: “România are nevoie rapid de un guvern, e vorba de angajamente internaționale, de PNRR și SAFE, este vorba de economie. PSD a înțeles să sprijine și ieri un guvern prezentat în parlament. Am înțeles să venim rapid cu o soluție. L-am anunțat pe președinte că PSD este gata să își asume guvernarea, lucru spus și la întâlnirile anterioare. Așteptăm finalul acestor consultări, dar PSD e gata să formeze un guvern. Un guvern ca urmare a acestor discuții, care să intre cât mai rapid în funcție. Orice zi pierdută aduce minusuri în viața românilor, iar acest lucru trebuie să înceteze. Toate aceste jocuri politice, pentru menținerea unora și altora în funcție mi-aș dori să se fi epuizat. Așteptăm finalul acestor consultări, iar PSD rămâne partidul care, pe lângă a fi cel mai mare din parlament, cel care își dorește să fie parte a unei soluții. a oferit soluții azi. Sper să avem cât mai repede votată în parlament”.
În acest moment, președintele Dan primește delegația AUR.
UPDATE, ora 13:05. Delegația PSD a început runda de consultări cu președintele Dan. În același timp, pe contul acestuia de Facebook a fost publicat următorul mesaj: “În consultările de astăzi, le voi cere partidelor să revină la dialog și la o atitudine rezonabilă. Le cer înțelegeri pe o majoritate parlamentară, și nu justificări și explicații de ce nu pot realiza o majoritate. România are nevoie de un Guvern. Păstrarea direcției pro-occidentale este o condiție de la care nu ne vom abate”.
Știrea în formă inițială. Administrația Prezidențială anunță oficial că Nicușor Dan va invita la Palatul Cotroceni președinții și reprezentanții partidelor politice din Parlamentul României, pentru consultări privind desemnarea candidatului la funcția de prim-ministru, după ce parlamentul a respins Cabinetul Veștea.
Consultările vor avea loc astăzi, 23 iunie 2026, după următorul program:
- Ora 13:00 – Partidul Social Democrat (PSD);
- Ora 13:30 – Alianța pentru Unirea Românilor (AUR);
- Ora 14:00 – Partidul Național Liberal (PNL);
- Ora 14:30 – Uniunea Salvați România (USR);
- Ora 15:00 – Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR);
- Ora 15:30 – Grupul Parlamentar al Minorităților Naționale;
- Ora 16:00 – Partidul S.O.S. România (SOS);
- Ora 16:30 – Partidul Oamenilor Tineri (POT);
- Ora 17:00 – Grupul parlamentar Uniți pentru România;
- Ora 17:30 – Grupul parlamentar PACE – Întâi România;
- Ora 18:00 – Parlamentarii neafiliați.
Astfel, fiecare partid are la dispoziție câte 30 de minute, în condițiile în care la astfel de consultări, în trecut, partidele aveau la dispoziție câte o oră. Înaintea acestui anunț, Ilie Bolojan a cerut un pact național transparent: “Jocurile de culise și trădările și-au arătat limitele. Ce se construiește fără principii, fără seriozitate și fără onestitate nu poate rezista”.
Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.
Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.