David Popovici a înotat pe culoarul patru, cel al favoritului, după ce a obținut cel mai bun timp în seria de calificări. Sportivul român a întors al doilea după 50 de metri, al treilea la 100 de metri și al doilea la 150 de metri. Pe ultimii 50 de metri, David Popovici a revenit și a câștigat cursa cu un avantaj de doar două sutimi de secundă.

Popovici este campion mondial și dublu campion european în proba de 200 de metri liber și era văzut drept principalul favorit pentru medalia de aur.

Este a 11-a medalie pentru România la natație, în istoria participărilor la Jocurile Olimpice. Camelia Potec este ultima reprezentantă care a câștigat medalia de aur, în 2004.

Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.

Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.