Partida a fost marcată de o întrerupere de aproximativ 20 de minute, în prima repriză, din cauza unei furtuni puternice, cu grindină, dar și de mai multe goluri anulate de VAR.

Image

Scorul a fost deschis abia în repriza a doua, de Germania, după un henț în careu al lui Andersen și un penalti executat de Kai Havertz.

Jamal Musiala a marcat al doilea gol pentru Germania în minutul 68, iar Florian Wirtz a fost pe punctul să ducă scorul la 3-0 în prelungiri, dar golul său a fost anulat, fiind în poziție de ofsaid.

Germania se va întâlni în sferturile de finală cu învingătoare din meciul dintre Spania și Georgia, partidă care se va disputa duminică, de la 22:00.

Germania s-a calificat în optimi de pe primul loc din Grupa A cu șapte puncte, iar Danemarca de pe locul doi din Grupa C.

Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.

Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.